Верховна Рада України ухвалила закон, який відновлює перебіг строків позовної давності. 2 червня цей закон був підписаний Президентом України й опублікований 3 червня. Закон набирає чинності через три місяці після його офіційного опублікування. Тобто, норми щодо призупинення перебігу позовної давності перестануть діяти вже з 4 вересня 2025 року.
Пропонуємо простими словами пригадати, що таке позовна давність, як вона працювала останніми роками та розібратися, що означає її «повернення» для ОСББ.
Позовна давність: нормативне визначення
Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), позовна давність визначається як строк, у межах якого особа має право звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Спрощуючи, це той час, який закон дає, наприклад, для звернення до суду по стягнення боргу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Попередній режим перебігу позовної давності
Впродовж останніх років правове регулювання перебігу строків позовної давності зазнало суттєвих змін, зумовлених надзвичайними обставинами:
-
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень ЦК України, строки позовної давності, встановлені, зокрема, статтею 257 ЦК України, були продовжені на період дії карантину, запровадженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211. Дія карантину неодноразово продовжувалася та була остаточно припинена Постановою КМУ від 27 червня 2023 року № 651.
-
Згодом, згідно з пунктом 19 Перехідних положень ЦК України, строки позовної давності були продовжені на період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та який продовжується на поточний момент.
Зазначені норми призвели до фактичного зупинення перебігу строків позовної давності на відповідні періоди.
На прикладі стягнення заборгованості за внесками це означає, що по сьогоднішній день (і по 3 вересня 2025 року включно) можна звернутися до суду по стягнення боргів, які виникли навіть у березні 2017 року (2017 рік + 3 роки позовної давності = 2020 рік, відколи строки були подовжені).
Відновлення загального порядку
Згаданий вище Закон України «Про внесення зміни до розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України щодо поновлення перебігу позовної давності», підписаний Президентом, скасовує спеціальні положення щодо продовження/зупинення перебігу позовної давності. Таким чином, через три місяці після офіційного опублікування закону (тобто з 4 вересня 2025 року) відбудеться поновлення загального порядку обчислення строків позовної давності.
Практичні наслідки для ОСББ
Для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків практичні наслідки цих змін особливо відчутні щодо стягнення заборгованості за внесками й платежами. Ось кілька ситуацій:
-
Заборгованість, що виникла до запровадження карантину/воєнного стану, з майже вичерпаним строком позовної давності. Уявімо, що у вашого ОСББ був боржник, і станом на березень 2020 року (початок карантину) до закінчення трирічного строку позовної давності для звернення до суду залишався, наприклад, один місяць. Через запровадження карантину, а потім і воєнного стану, цей місяць «завис» і не спливав. Тепер, після набрання чинності новим законом, цей залишковий місяць почне свій відлік. Тобто, після 3 вересня 2025 року ви матимете лише місяць, щоб подати позов до суду.
-
Заборгованість, що виникла під час дії карантинних обмежень або воєнного стану: У випадку виникнення заборгованості, наприклад, у 2022 чи 2023 році, перебіг позовної давності за такими вимогами фактично не розпочинався або був зупинений одразу після виникнення підстав для позову. З моменту набрання чинності новим законом та спливу тримісячного перехідного періоду, для такої заборгованості розпочнеться перебіг загального трирічного строку позовної давності. Тобто, з моменту «розморозки» строків ви матимете три роки на звернення до суду.
Отже, строки позовної давності, перебіг яких був зупинений, відновлять свій рух, а для зобов’язань, за якими перебіг ще не розпочинався, він почнеться відповідно до загальних норм ЦК України.
Рекомендації для ОСББ
Ми завжди радили і продовжуємо наполегливо радити: дійте вчасно! Не варто відкладати звернення до суду для стягнення заборгованості до останніх днів чи місяців позовної давності.
-
Проведіть аудит боргів: З’ясуйте, які борги є у вашому ОСББ, коли вони виникли, та скільки часу залишається або почне спливати для їх примусового стягнення.
-
Консультуйтеся з юристами: Фахівці допоможуть правильно розрахувати строки та підготувати необхідні документи.
-
Дійте оперативно: Своєчасне звернення до суду – це не лише шанс повернути кошти для утримання вашого будинку, але й питання справедливості щодо тих співвласників, які сумлінно виконують свої обов’язки.
Відновлення перебігу позовної давності – це важливий сигнал для всіх правлінь ОСББ активізувати судову роботу. Адже саме правління відповідає за своєчасне звернення до суду по захист інтересів ОСББ.